HAUSMASTER mājas ir drošas pret "leģionāru" slimību

HAUSMASTER mājas ir drošas pret

Pēdējā mēneša laikā Latvijas iedzīvotājus ir satraukusi kāda nopietna problēma, kas līdz šim plaši nav tikusi diskutēta. Tā ir legioneloze jeb leģionāru slimība - reta, potenciāli nāvējoša bakteriālā infekcija, kas pēdējā laikā konstatēta vairākās vietās Latvijā. Inficēšanās ar to notiek ieelpojot inficētās ūdens daļiņas aerosola veidā dušā, pirtī, mazgājot traukus u.tml. Biežākie iemesli, kādēļ legioneloze nonāk dzeramā un karstā ūdens sistēmās, ir nepietiekama ūdens attīrīšana un dezinfekcija ūdens ieguves vietā,ilgāku laiku nostāvējis/ netecināts ūdens ūdensvados, kā arī piesārņojuma iekļūšana ūdens apgādes tīklā plīsumu, remontdarbu un rekonstrukcijas rezultātā.

Tā kā problēma ir pēdējos mēnešos Latvijā ir aktualizējusies un baktērijas konstatēto gadījumu skaits pieaug, vēlamies informēt par to, kā lielākais privātais namu apsaimniekošanas uzņēmums Rīgā,  HAUSMASTER nodrošina drošus apstākļus un nepieļauj šādas problēmas rašanos savu apsaimniekotajamo māju saimē.  HAUSMASTER jau ilglaicīgi ir noteikuši stingrus iekšējos kvalitātes un kontroles standartus un veic virkni darbību, lai legionelozes problēmaneapdraudētu mūsu klientus. Mēs pastāvīgi nodrošinam mūsu  apsaimniekotajās mājās karstā ūdens temperatūru Ministru kabineta (MK)  noteikto 55°Capmērā ūdens izdales vietā. Tāpat uzņēmums veic preventīvas darbības, lai novērstu baktēriju izplatību, piemēram, periodisku karstā ūdens temperatūras paaugstināšanu virs 65°C – temperatūru, kurā baktērijas vairs nevar izdzīvot.

Tā kā legionelozes izplatība pieaug, HAUSMASTER aktīvi informē un izglīto savus klientus-māju iemītniekus par pasākumiem, kas jāveic pašiem dzīvokļu īpašniekiem, lai maksimāli samazinātu inficēšanās risku. MK noteikumi nr. 332 nosaka, ka karstais ūdens izdales vietā (t.sk. katrā dzīvoklī) nedrīkst būt zemāks par 55°C un ne augstāks par 70°C.  Tāpat iedzīvotājiem tiek piedāvāta ūdens rezervuāru (boileru) attīrīšana un dezinfekcija, kā arī visas dzīvojamās mājas dzeramā ūdens monitoringu. Vairākās HAUSMASTER apsaimniekotajās mājās plānveida kārtībā tiek rekonstruēti siltummezgli un cauruļvadi, kā arī pārbūvēti guļvadi.

Risks, saslimt ar legionelozi paaugstinās, ja tiek ieelpotas smalkākas ūdens daļiņās, tai skaitā inficētu ūdens tvaiku, tādēļ HAUSMASTER uzskata, ka nepieciešams MK noteikumos iekļaut arī preventīvu darbu veikšanu māju un dzīvokļu ventilācijas sistēmās. Tāpat nepieciešama arī regulāra cauruļvadu termiskā dezinfekcija, paaugstinot karstā ūdens temperatūru līdz 70°C. Šī darbība tomēr saistās ar vairākiem riskiem, piemēram, papildus izmaksām dzīvokļu īpašniekiem, kā arī potenciālajām tehniskajām problēmām ēkās, kas celtas pirms vairāk nekā 15-20 gadiem un kurās nav atbilstošas ūdens cirkulācijas sistēmas un ir neapmierinošs cauruļvadu stāvoklis.

 

Ēkās, kas vecākas par 20 gadiem dzīvojošie iedzīvotāji šobrīd pakļauti īpašam riskam, jo legionelozes baktērijām labvēlīga vide ir arī sastāvējies, uzsilis ūdens, kā arī atdzisuša ūdens padeve, ja nav izbūvēta atbilstoša karstā ūdens cirkulācijas sistēma.

HAUSMASTER iesaka ikvienam iedzīvotājam arī pašiem ievērot drošības pasākumus saslimšanas risku ierobežošanai, proti:

  • Raudzīties, lai tekošā aukstā ūdens temperatūra būtu zem 20°C, bet karstā – virs 50°C
  • Mazgāt un tīrīt ilgi nelietotas ierīces, piemēram, dušas uzgali un izlietnes krāna iekšējo virsmu, ar hloru saturošu dezinfekcijas līdzekli.
  • Vismaz reizi nedēļā dažas minūtes tecināt ūdeni krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti.
  • Veicot notecināšanu, izmantot tikai auksto vai karsto ūdeni, jo legionelozes baktērijām labvēlīga vide ir 20-45°C silts ūdens.
  • Izvairīties no ūdens pilienu ieelpošanas notecināšanas brīdī.
  • Izvairīties no stāvoša ūdens lietošanas.